artyści

Pierre Bastien (Francja)

Francuski kompozytor, multiinstrumentalista, konstruktor, autor instalacji dźwiękowych. Swoje muzyczne mechanizmy i wynalazki buduje od lat 70., jednocześnie jest też praktykującym muzykiem z dużym doświadczeniem w dziedzinie inżynierii dźwięku. Działalność Bastiena łączy wiele form artystycznych – współpracował m.in. z takimi muzykami jak Pascal Comelade, Robert Wyatt, Dominique Bagouet Dance Company, a także z projektantem mody Isseyem Miyake, artystą video Pierrickiem Sorinem, filmowcem Karelem Doingiem oraz wynalazcami instrumentów muzycznych, zespołami tanecznymi i trupami cyrkowymi. W 1986 r. założył własną (w sensie dosłownym) orkiestrę o nazwie Mecanium, złożoną z mechanicznych urządzeń poruszanych silniczkami elektrycznymi, grającą na rozmaitych instrumentach z różnych stron świata. Subtelna, minimalistyczna i poetycka muzyka Bastiena ma wielu zwolenników na całym świecie. Twórczość Bastiena budzi skojarzenia z dadaizmem, futuryzmem, tradycjami starożytnymi, muzyką etniczną, sztuką z recyklingu i muzyką współczesną. Pierre Bastien występował na wielu festiwalach na całym świecie.
www.pierrebastien.com

Siedl/Cao (Austria/Wietnam)

Elektroakustyczny duet który tworzą: wietnamska pianistka i artystka elektroniczna Cao Thanh Lan, grająca na marksofonie/cytrze oraz Gregor Siedl grający na klarnecie, saksofonie i innych instrumentach dętych. Klarnet i cytra są powszechnie znane z muzyki folkowej na całym świecie. Użycie tych dwóch instrumentów w nowej składni wywołuje znane i jednocześnie obce środowisko, które przyciąga słuchacza do świata dźwiękowej eksploracji. Siedl i Cao pracują razem jak i indywidualnie na polu współczesnej muzyki elektronicznej, instrumentalnej, teatralnej, realizują także instalacje dźwiękowe. Duet występował w Europie, Azji, Ameryce i Australii, w tym na wielu prestiżowych festiwalach nowej muzyki. Artyści obecnie uważani są za jednych z najwybitniejszych przedstawicieli austriackiej muzyki współczesnej (nagroda “The New Austrian Sound of Music” 2018-2019).
www.siedlcao.com

Jeff Gburek (USA/Polska)

Amerykański kompozytor, gitarzysta, improwizator, field-recordingowy rejestrator, poeta i podróżnik. Specjalista od preparowania analogowych instrumentów, manipulowania elektronicznymi zabawkami i łączenia ich muzycznych emanacji w spójną dźwiękową fakturę. Ukończył literaturę piękną na New College of California, a także filologię włoską i historię sztuki we Florencji. Edukację muzyczną rozpoczął od lekcji nauki gry na gitarze klasycznej w wieku 13 lat. Udzielał się też jako instrumentalista i sound-designer teatru Butoh-dance „Djalma Primordial Science”. Podróżował po Japonii, gdzie poznał Min Tanaka oraz mistrza tańca butoh - Kazuo Ohno. Stamtąd trafił na Bali i Javę by studiować muzykę gamelan. Do tej pory Gburek współpracował m. in. z takimi artystami jak Tetuzi Akiyama, Michael Vorfeld, Joe Williams, Keith Rowe, Lucio Capace, Konrad Bauer, Rinus Van Alebeek, Olivier Di Placido, Tom Carter, Yannick Franck, Rafał Iwanski, Patryk Lichota, Adam Gołębiewski, Hubert Wińczyk, Michał Joniec, Karolina Ossowska. Obecnie mieszka w Poznaniu.
www.jeffgburekprojects.bandcamp.com

Mike Majkowski (Australia/Polska)

Australijski kontrabasista i artysta dźwięku polskiego pochodzenia, urodzony w 1983 r. w Sydney, obecnie mieszkający w Berlinie. Od 2001 r. Majkowski pracuje na polu muzyki improwizowanej i poszukującej, jako wykonawca, kompozytor i organizator. Występuje jako solista, ale także w wielu projektach wspólnie z innymi muzykami jak Blip (z Jimem Denleyem), Roil (z Chrisem Abrahamsem i Jamesem Waplesem) czy Lotto (z Łukaszem Rychlickim i Pawłem Szpurą). Majkowski zainteresowany jest rozwijaniem i udoskonalaniem możliwości technicznych kontrabasu. Ponadto, eksploruje możliwości elektronicznego instrumentarium analogowego, w zestawieniu z kontrabasem i innymi instrumentami akustycznymi. Występował w Australii, Nowej Zelandii, Wietnamie, Europie, Afryce, Ameryce; prowadził warsztaty na temat improwizacji i kompozycji. Podczas Festiwalu Muzykofilia 2019 Majkowski zaprezentuje swój nowy, solowy projekt, w którym gra zupełnie nową elektroniczną konfigurację analogową, wykorzystującą akustyczne źródła dźwięku oraz nagrania terenowe.
www.mikemajkowski.bandcamp.com

Marek Chołoniewski (Polska)

Urodzony w 1953 w Krakowie, ukończył studia gry na organach, teorii muzyki i kompozycji (B. Schaeffer) oraz muzyki elektronicznej w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2005 roku założył Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PSeME. W Akademii Muzycznej w Krakowie pracuje od 1976, a od 2000 jest kierownikiem Studio Muzyki Elektroakustycznej SME. Od 2012 prowadzi Pracownię Audiosfery Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Pisze muzykę instrumentalną, elektroakustyczną, dla radia, filmu i TV, jest autorem instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych. Koncertuje, prowadzi kursy i wykłady w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Płn. i Płd. Jest inicjatorem, dyrektorem artystycznym, koordynatorem i partnerem wielu międzynarodowych projektów artystycznych, m.in.: Festiwal Audio Art (od 1993), Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Współczesnej Kraków / Stuttgart (1993), Polska Sztuka Dźwiękowa w Chinach i Chińska Sztuka Dźwiękowa w Polsce (2006/2007), Międzynarodowa Konfederacja Muzyki Elektroakustycznej CIME/ICEM (od 2005). Otrzymał Nagrodę Honorową ZKP, Nagrodę Specjalną Ministra Kultury oraz Independent Project Grant fundacji CEC ArtsLink w Nowym Jorku. Od 2008 był Sekretarzem, a od 2011 jest Prezesem Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej (CIME/ICEM).
www.studiomch.art.pl

Anna Zielińska (Polska)

Skrzypaczka, improwizatorka, twórca muzyki do performance’ów, instalacji, filmów i spektakli teatralnych; absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (2001). Dokonała kilkudziesięciu polskich i światowych prawykonań utworów solowych, z orkiestrą i z elektroniką powstałych w XX i XXI wieku oraz wielu prezentacji utworów polskich za granicą, a także nagrań dla Polskiego Radia i stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, Azji i obu Amerykach. Współpracowała z takimi artystami jak m.in. Marek Chołoniewski, Krzysztof Herdzin, Jacek Buhl, Rafał Iwański, Wojciech Jachna, Peter Ole Jorgensen, Zdzisław Piernik, Mikołaj Trzaska, Wu Wei. Koncertowała m.in. w Chile, Francji, Meksyku, Estonii, Grecji, Brazylii, Argentynie, Izraelu, Indonezji, Chinach, Tajwanie. Dwukrotnie uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury RP. Od 2006 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Na Festiwalu Muzykofilia Anna Zielińska zaprezentuje autorski projekt ElectroZiółka, dla którego inspirację stanowi szeroko rozumiana natura kontrastująca z elektroniką.
www.annazielinska.eu

Radio Noise Duo (Polska)

Tomasz Misiak / Marcin Olejniczak Duet poszukujący inspiracji w żywiole elektryczności, szumach radiowych i amplifikowanych przedmiotach codziennego użytku. Wcześniej muzycy związani z takimi grupami jak kalEka (Misiak) czy Monopium (Olejniczak), realizowali również projekty solowe. Radio Noise Duo jest odnogą Radio Noise Orchestra – wciąż trwającej inicjatywy mającej na celu waloryzowanie szumu radiowego w rozmaitych działaniach artystycznych.

Tomasz Misiak Filozof, kulturoznawca, artysta łączący pracę naukową z działalnością artystyczną na polu muzyki i sztuki dźwięku. W swych poszukiwaniach teoretycznych i artystycznych stara się ukazywać napięcia wynikające z połączenia analogowych i cyfrowych technologii przekształcających dźwięk waloryzując szum jako zjawisko estetyczne. Efekty swojej pracy pokazywał w ramach wielu koncertów, festiwali i wystaw, m. in. Audio Art w Krakowie, Industrial Festival we Wrocławiu, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu czy Galerii BWA w Zielonej Górze.

Marcin Olejniczak Z wykształcenia socjolog, kulturoznawca i pedagog. Od 1996 roku realizuje i prezentuje projekty intermedialne, instalacje, koncertuje indywidualnie, w duetach i w zespołach. W latach 1995-2003 współtworzył Grupę Twórczą MY. Aktualnie porusza się w obszarze działań dźwiękowych penetrujących możliwości związane z estetyką postindustrialną, muzyką konkretną, neokabaretem, swobodną improwizacją - w ramach projektów Opiumathic i Monopium (wspólnie z M. Majcherem). Współpracuje z Galerią CKiS ,,Wieża Ciśnień’’ w Koninie (od 2013 roku jest kuratorem przeglądu Restytucje).

DREN (Polska)

DREN tworzą pochodzący z Trójmiasta Natt i Akton. Projekt powstał na początku 2018 roku na bazie wspólnej fascynacji black metalem i jazzem. Odmienność charakterów i różne postrzeganie muzyki doprowadziła do synergii, której obecność jest mocno odczuwalna zarówno w produkcjach studyjnych, setach DJ-skich, jak i podcastach. 25.03.2019 ukazał się debiutancki krążek „time & form”, który cechuje swoisty eklektyzm. Na przestrzeni ośmiu elektronicznych utworów słychać silne wpływy industrialu, brzmień rytualnych oraz szeroko pojętej „bass music”.

Drgs_23 (Polska)

Pod tym aliasem kryje się Maciej Mehring. Muzyk, wokalista i producent muzyczny. Współwłaściciel wydawnictwa Zoharum - new experimental art. Związany od wielu lat ze sceną industrialną. Toteż w swoich setach często miksuje repertuar w znacznej mierze oparty o tego typu dźwięki – industrial, tribal, electro.